Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce NEVERICE

Kostolík

História kostolíku sv.Štefana

   Pôvodne románsky kostol z 12.storočia, bol v 15. storočí úplne prestavaný, v roku 1760 prestavaný veľkostatkármi v  barokovo-klasicistickom štýle do roku roku 1772, keď bol v Ladiciach farár Tessányi. Vtedy ešte vežu nemal, pristavili ju neskôr. Vnútorná časť kostola sa postupne menila .Najskôr bol chór drevený v nižšie postavený. V roku 1906 postavili chór z tvrdého materiálu. Na chóre bol umiestený malý organ bez pedálov. Zvony sa zakúpili z verejnej zbierky.Naštastie aj počas prvej a druhej svetovej vojny ostali na svojom mieste. Pod kostolnou dlažbou sa nachádza krypta panstva Peteszlenyiho, ktoré bolo jeho patrónom.V krypte sa nachádza celkove 22 pochovaných.Krypta je po rekonštrukcii kostola od r.1990 zamurovaná. Peteszlenyiho majetok v roku 1932 odkúpil Conlegner. V roku 1972 poznal kostol sv. Štefana novej podoby, keď sa svojpomocou pristavilo zákristie. V roku 1990 nastala snáď najvýraznejšia zmena v interiéri kostola, keď boli reštaurované obrazy, zariadenie a pribudol nový obraz - vierozvetcov sv. Cyrila a Metoda.

Ešte dodnes sa najstarší obyvatelia Neveríc pamätajú z rozprávania ich rodičov,ako voľakedy páni z kaštieľa a zemianskych rodín mali v prvom rade pri okne svoju ľavicu,na ktorej boli dvierka a ktorú si uzamykali.Hneď za nimi sedávali rodiny zemanov a veľkostatkárov.Pôvodný kostol bol ako kaplnka v prednej časti,neskôr pristavená loď kostola,potom zvonica a zákristie ako je už písané v odseku vyššie.

Popri prístupovom, pôvodne drevenom moste v centre dediny boli umiestnené štyri stojace sochy (Sv. Panny Márie - Immaculaty, sv. Jána Nepomuckého, sv. Vendelína, sv. Floriána), ktoré koncom 19.stor. dali postaviť majitelia okolitých panstiev.Teraz sú sochy umiestnené popri prístupovom chodníku pri kostole.

                                                           

Hlásali slovo Božie:

* 23.05.1944 Aurélius Košinár

 
* 18.11.1944 Ladislav Antalík

             (zast. Rudolf Zachar)

* 20.09.1948 Ladislav Antalík      


* 16.08.1951 Michal Šuplata


* 25.01.1952 Rudolf Zachar


* 16.01.1956 Lajos Danczi

            (zast. Štefan Šatura)

* 12.07.1962 Lajos Danczi


* 22.06.1970 Ladislav Gilányi


* 05.07.1976 Ladislav Farkaš


* 27.03.1975 Imre Czigány esperes


* 23.06.1985 Ľubomír Sedlák


* 17.11.1990 Štefan Laššák


* 01.06.2005 Dušan Molek

 

* 29.03.2010 Mgr.Dušan Dúbravický     

      


 

webygroup

Kalendár

Kurzy mien


3231860

Úvodná stránka